TRUE DETECTIVE – 5 POWODÓW SPOKOJU

Styczeń 21st, 20144 komentarze

true detective

Twórcy serialu True Detective mają parcie na nagrody. I je dostaną. (UWAGA! Wpis zawiera treści wyłącznie dla odbiorców pełnoletnich. Bez dowodu w ręce proszę nie klikać).

Jeśli nowy serial HBO True Detective nie zbierze w najbliższych latach góry nagród, to na ręce wyrośnie mi bardzo duży kaktus. Po pierwszych dwóch odcinkach serialu wygląda na to, że szykuje się diament prawie bez skazy.

Oto pięć faktów, które sprawiają, że twórca serialu, Nic Pizzolatto, może spać spokojnie. Na nagrodach już graweruje się jego nazwisko.

1. Aktorzy/producenci

Pierwszy sezon serialu produkują Matthew McConaughey i Woody Harrelson. Oni też odtwarzają główne postaci detektywów Rusta Cohle i Martina Hart.

true detective 2

To znakomity pomysł. Panowie inwestują nie tylko swój czas, ale i pieniądze, więc będą się starać. I starają. Harrelson jest dobry, a McConaughey znakomity. Rewelacyjny. Ten aktor w ostatnich latach pokazuje jedne z najostrzejszych pazurów na rynku. Teraz również telewizji.

2. Zakrzywienia czasoprzestrzenne

Serial bawi się konstrukcją przeskakując w czasie i przestrzeni. Dzięki temu powolne tempo serialu nie nudzi, a gęsty jak smoła klimat nie zostaje zburzony efekciarstwem. To idealne połączenie dla poważnej historii o policjantach i mordercach.

3. Niezależne sezony

Pierwszy sezon serialu ma mieć 8 odcinków. Gdy już się sprzeda (bo sprzeda na pewno), powstaną kolejne. Każdy z nich ma mieć inną historię oraz innych bohaterów. W taki sposób ma powstać antologia opowieści o detektywach. Jest więc szansa na spójną, zaplanowaną od początku do końca opowieść co roku. A więc również szansę na nagrody.

4. Poważne cycki

Znana z serialu Parenthood i serii filmów Percy Jackson… Alexandra Daddario pokazuje w serialu piersi, tyłek i w ogóle wszystko.

Alexandra Daddario

Widok jest jak najbardziej przyjemny, ale jeszcze bardziej cieszy mnie, że to golizna uzasadniona. HBO nie boi się nagich ciał, ale często z nimi przesadza. Gra o Tron i True Blood ociekają niczym nie uzasadnionymi nudystami. Rozbierana scena z drugiego odcinka True Detective mogłaby być również nakręcona w ubraniach, ale na szczęście nie jest zrobiona na doczepkę. Rozbudowuje postaci i jest wpisana w poważniejsze wątki.

Cycków mogłoby nie być, ale jeśli już są, to miło, że chociaż trochę uzasadnione.

5. Realizacja tematu

Pierwszy sezon serialu traktuje o 17 letnim pościgu za seryjnym mordercą z Luizjany. Jest to temat dobrze znany fanom takiego kina. W podobnym, parno gęstym klimacie były utrzymane chociażby filmy Texas Killing Fields czy Just Cause. Z czystym sumieniem mogę jednak powiedzieć, że dwa odcinki serialu True Detective były bardziej wciągające.

true detective Matthew 2

Dobrze zrealizowany serial ma tę przewagę, że twórcy mogą snuć się spokojnie wokół tematu, kształtować powoli swoich glinianych bohaterów i dopiero po długim wstępie wypalić ich w ogniu finału. Udaje się to tylko w serialach nowego typu, których bohaterowie nie są wydmuszkami, a scenariusze zbiornikami na one-linery i zwroty akcji.

Opowieść z True Detective nie będzie wyjątkowa, ale jej przedstawienie już tak. Klimat jest mroczny, zdjęcia spokojne, bohaterowie rozbudowani. Właśnie dlatego to póki co najciekawszy debiut tego roku i gwarantowany zwycięzca walki o nagrody.

 

PS Serial można oglądać legalnie poprzez HBO GO. Niestety zgodnie z tym o czym mówił Michał w ostatnim odcinku podcastu Masa Kultury Polska jest traktowana jako kraj trzeciego świata.

HBO GO FUCK YOURSELF

HBO GO FUCK YOURSELF

Polecam dobry VPN.

« MASA KUTURY 55 – MEGAN ŻÓŁWIE FOX
SHADOW WARRIOR – ZASMAKUJ WANGA »

Categorized Under

serial

Post tags

About Szymon Adamus

» has written 118 posts

  • Fredosław

    Serial świetny, podpisuje sie pod wszystkim… poza HBO. Przecież jest dostępny, tylko na polskim HBO, a nie amerykańskim. WTF? Kraje Ci się pomyliły?

    • To prawda, ale regionalna paranoja polega na tym, że aby obejrzeć coś z polskiego HBO GO musisz mieć wykupiony abonament tej usługi u jakiegoś operatora. Tak jakby nie można było dać możliwości oglądania tylko online.

  • Dodałbym muzykę, która już od czołówki buduje świetny klimat, a potem cały czas trzyma wysoki poziom. Ale po tych dwóch odcinkach zdecydowanie zapowiada się serial z gatunku wybitnych.

  • Kuba

    Jestem dopiero po seansie pierwszego odcinka i zapowiada się świetnie. Ciężki klimat, piękne zdjęcia i mroczność charakterów. Czuję się trochę jak na początkach Luthera :)