SOUTH PARK WYDOROŚLAŁ

Październik 24th, 20153 komentarze

Bez nazwy

Jestem zaskoczony nowym sezonem Miasteczka South Park. Jeżeli rozstaliście się z serialem jakiś czas temu to chyba warto tutaj wrócić. Miasteczko się zmieniło. Ma nowe budynki, nowe dzielnice i nowych mieszkańców. W końcu też wydoroślało.

P.C. DYREKTOR

Już w poprzednim sezonie Parker i Stone pokazali, że mają ochotę odświeżyć formułę animowanego tasiemca. Po pierwsze dali odpocząć  Cartmanowi, Kailowi, Kenemu, Stanowi. I dobrze bo było widać, że ta formuła już dawno się wyczerpała. Bohaterem zostało teraz całe miasteczko i wszyscy jego mieszkańcy. Następnie twórcy zrezygnowali z utartej i sprawdzonej formuły, a mianowicie z faktu, że każdy odcinek był oddzielną historią po której następował reset świata. Tak to działało z grubsza przez 17 sezonów. I pozwalało na bardzo dużą swobodę opowieści. Bo spokojnie można było w jednym odcinku zniszczyć całe miasto, a następny zacząć jakby nigdy nic się nie stało.

O ile poprzedni sezon dopiero eksperymentował z zerwaniem tego schematu, to w nowy (już 19 sezon!) poszedł na całość. Dalej każdy odcinek przedstawia oddzielną historię, ale tym razem całość kręci się wokół poprawności politycznej i zmian w miasteczku. Te nowości są zresztą podkreślone przez pojawienie się nowego dyrektora szkoły – P.C. Dyrektora (co należy rozumieć bardzo dosłownie jako political correctness, czyli kogoś kto stoi na straży poprawności politycznej). Teraz żeby zrozumieć to co dzieje się w odcinku czwartym musimy najpierw obejrzeć trzy poprzednie. To ryzykowna zmiana, która czyni South Park ciągłą opowieścią, a nie serią dowcipów. Do tego wygląda na to, że Parker i Stone mają jakiś większy plan w głowie. Jestem naprawdę ciekawy dokąd to wszystko zmierza. Coś czuję, że niebawem może nas czekać spora niespodzianka.

pc

BOOGERS AND CUM

To nowe podejście zmusiło twórców do zachowania pewnego umiaru. Może to przeszkadzać, w końcu South Park znany był właśnie z kompletnie szalonych pomysłów. Mi jednak to odpowiada. Zawsze najbardziej ceniłem serial gdy celnie wyśmiewał się z różnych zjawisk społecznych, a nie wtedy gdy skupiał się na żartach z kupy. Oczywiście to tylko „pewien” umiar. Także dalej będą tutaj gluty i sperma. Ale w trochę mniejszych ilościach i w sensowniejszym kontekście.  To zmusza twórców do większego kombinowania, tworzenia bardziej przemyślanych odcinków i delikatniejszych żartów.

Serial nabiera tempa.  Dwa pierwsze odcinki były mocno hermetyczne i budowały tło dla przyszłych wydarzeń. To w skali serialu zwykłe przeciętniaki. Odtrzeciego odcinka South Park nabiera tempa i robi się coraz lepszy. Odcinek czwarty i piąty to już satyryczne perełki. Dowcipy są bardziej przemyślane niż kiedyś i świetnie posadzone w historii. Jest celnie, jest śmiesznie, ale też jest o dosyć poważnych tematach. Czyli dostałem wszystko to co kocham w tym serialu. A na deser doszły piosenki. Naprawdę mam nadzieję, że musicalowe wstawki zagoszczą już na stałe.

sothpark

IN MY SAFE SPACE

South Park stał się pełnoletni. Dorósł. Może nie sadzi już takich żartów, które zrzucą z kanapy, ale dalej śmieszy. Doceniam tę zmianę I przymknę oko na jeden, albo dwa gorsze odcinki. 19 sezon to już nie ta stara, dobra South Parkowa partyzantka z mocno gimnazjalnym poczuciem humoru. Teraz to dobrze zorganizowana armia prowadząca regularną wojnę z poprawnością polityczną. W najnowszym odcinku dużo mówi się o zamykaniu się w bezpiecznej strefie natomiast Parker i Stone po raz kolejny opuścili swoją bezpieczną strefę i po 18 latach dali nam nowy, odświeżony South Park.

Ja jestem jak najbardziej na tak chociaż rozumiem, że dla niektórych wiernych fanów to może być niemalże zdrada. Z drugiej strony South Park przez około 17 sezonów był prawie zawsze taki sam. Formuła się wyczerpała i coś było trzeba z tym zrobić.

A czy Wy już daliście dolara na chomika?

« MASA KULTURY 93 – PORNOSONIC
MASA KULTURY 94 – DYNIOGŁOWY »

Categorized Under

Polecam serial

Post tags

About Michał Kowal

Ojciec założyciel. Fan popkultury, były dziennikarz. Nagrywa i montuje podcast. Uwielbia grać, czytać i oglądać filmy. Zakochany po uszy w spaghetti westernach Sergio Leone, Indianie Jones i Powrocie do Przyszłości.KONTAKT masakultury@gmail.com

» has written 217 posts

  • Marek Bolesta

    A jeśli chodzi o szalone pomysły – to całe szczęście dla fanów powstają gry, które myślę, że te potrzeby w 100% zaspokojają. Piszę o grach, bo Kijek Prawdy dostanie sequel oparty o superhero (Coon and Friends). Będzie zabawa.

  • Marek Bolesta

    Co by nie mówić, Trey Parker (bo głównie on to teraz ciągnie) jest w miarę na bieżąco. I to widać i naprawdę trafia w punkt (no dobra, czasem mam wrażenie, że czegoś nie zmieścił w jednej serii, więc wrzucił do następnej, gdzie już nie bardzo jest aktualne, ale to tylko czasem). Zwłaszcza finał 18. serii mi się podobał.

  • Szymon Moszny

    Oglądam, oglądam cały czas. Fajnie mieć serial który jest z tobą od szkoły średniej i do tego co jakiś czas pojawiają się perełki które sprawiają że krzyczę „NIEEEE, NIE ZROBILI TEGO…” a oni ciągle to robią.