K-POPOWY KONIEC ŚWIATA

Kwiecień 23rd, 20132 komentarze
Czterej jeźdźcy apokalipsy

Czterej jeźdźcy apokalipsy

„Koniec świata” – usłyszałem w zeszłym tygodniu i złapałem się za głowę nie mogąc uwierzyć w kontekście czego padają te słowa.

Jeśli Korea Północna wystrzeli głowice nuklearne w stronę mojej ulubionej cukierni, Apple wypuści aktualizację iPhona zamieniająca użytkowników w Wściekłe Ptaki, a mój robot kuchenny zmieni się w Deceptikona i zacznie mnie gonić po mieszkaniu z krajalnicą do pizzy, to zgodzę się, że koniec świata jest bliski. Jednak fakt, że PSY nagrał nową piosenkę to jeszcze NIE koniec świata!

W Internecie nie ma szarości. Albo coś jest rewelacyjne, albo tragiczne. W miarę rozsądni ludzie potrafiący dostrzec, że pomiędzy orgazmem, a zgonem jest jeszcze kilka innych rzeczy, trafiają się niezwykle rzadko. Przyzwyczaiłem się już do tego dawno temu. Trochę bardziej wkurza mnie, że ta retoryka przenosi się poza sieciowe poletko. W sobotnim wydaniu Telexpressu Maciej Orłoś nie mógł przeżyć tego, że wspomniany wcześniej Koreańczyk wydał piosenkę Gentleman i ma już miliony odsłon (w momencie pisania tych słów, to ponad 207 mln.). Przeżywa to z dramaturgią godną Teatru Telewizji, a swoje zniesmaczenie kończy stwierdzeniem „Koniec świata” (zerknijcie tutaj – od 13 minuty)

Telexpress

Lubię Orłosia, a Telexpress uważam za jedyny polski program informacyjny, po którym widz nie ma ochoty skoczyć na główkę do dołu pełnego min przeciwpiechotnych. Tylko po co ten dramat?

35-letni Park Jae-sang, AKA PSY, ma na koncie kilka albumów (większość sprzed sukcesu Gangnam Style) i jest znany z tego, że łączy muzykę z humorem. Oprócz tego artysta lubi sobie wypalić skręta (w 2001 został aresztowany za posiadanie marihuany), udawać na scenie Lady Gagę i Beyonce i oczywiście podbijać Internet. Słynny Gangnam Style na YouTube ma już ponad 1,5 miliarda odsłon i bije na łeb na szyję Biebera, Gagę i Charliego gryzącego swojego brata (śmieszne 500 mln. odsłon).

Przy tym wszystkim PSY nie jest Mozartem. Sądziłem, że to dla wszystkich oczywiste, ale chyba nie do końca.

Nie odbieram nikomu prawa do krytyki wszystkiego i wszystkich, ale jak słyszę o tym, że świat wali się w posadach, z powodu, bądź co bądź, całkiem zabawnego, teledysku, to mnie krew zalewa. Popieram oczekiwanie wysokiego poziomu od produkcji nawet czystej pop kultury, ale na Boga nie dajmy się wciągnąć w portalowy styl postrzegania świata. Rzeczywistość nie jest czarno biała. Nie każdy film musi być ponadczasowym dziełem sztuki i nie każdy Koreańczyk na niewidzialnym koniu, musi być jeźdźcem apokalipsy.

Drodzy malkontenci, uwierzcie lub nie, ale czasem coś może być zabawne, efekciarskie i trochę głupkowate, a zarazem nie rozrywać  szwów trzymających tę rzeczywistość w całości. Serio.

Oczekujmy od twórców wysokiej jakości, rozliczajmy ich za kompletną kaszanę, ale nie dramatyzujmy! Bo jak tak dalej pójdzie, to się zaraz okaże, że Rebecca Black jest zwiastunem degradacji kulturalnej młodzieży, Paris Hilton wpływa na jakość sztuk teatralnych, a Charlie Sheen jest głównym powodem spadku zainteresowania czytelnictwem.

 

Fot. Wiktor Wasniecow – Jeźdźcy Apokalipsy

« HANNIBAL. NOWY-STARY SERYJNY MORDERCA
PODCASTY – CZEGO SŁUCHAĆ W OCZEKIWANIU NA NOWĄ MASĘ KULTURY »

Categorized Under

TrzyPoTrzy

Post tags

About Szymon Adamus

» has written 118 posts

  • „Telexpress uważam za jedyny polski program informacyjny, po którym widz
    nie ma ochoty skoczyć na główkę do dołu pełnego min przeciwpiechotnych” – całkiem to obrazowe. Szymon widzę, że wnerw wyzwala w Tobie całą gamę gorących metafor. Lubię to!

    A Rebecca Black nie zwiastuje końca świata, a trailer Martwego Zła Majówka

    • Telexpress – true story ;) Nie wiem jak można oglądać dzień w dzień np. Fakty. Po miesiącu wpadłbym w depresję z powodu rzekomej degeneracji tego świata.

      Trailer Majówki – ma się rozumieć!