JAK ZOSTAĆ DYKTATOREM – TOTAL(ITAR)NA ZABAWA (KONKURS)

Grudzień 11th, 20163 komentarze

dyktator
Życie dyktatora może mieć wiele plusów jednak też wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego nim zdecydujecie się na tę ścieżkę kariery, zapoznajcie się z błędami bardziej doświadczonych kolegów.

Dyktator zrób to sam

„Jak Zostać Dyktatorem – Podręcznik Dla Nowicjuszy” to książka autorstwa norweskiego dziennikarza Mikala Hema, której tytuł zdradza wszystko. Poznamy tutaj historie dyktatorów z całego świata przedstawionej w lekkiej, żartobliwej formie. W żadnym wypadku nie jest to książką historyczna, a raczej zbiór ciekawych (przeważnie zabawnych) anegdotek z życia tyranów.

Hem sprawnie posługuje się ironią wychwalając wielkość i przebiegłość przedstawianych przez siebie władców i bazując na ich biografiach daje nam kilka cennych rad. Dowiemy się między innymi jak (i gdzie) powinniśmy przejąć władzę, co robić z pieniędzmi, żeby nie odstawać od tego co modne i popularne wśród dyktatorów (jachty!) oraz jak postępować, żeby się u władzy utrzymać, czy w końcu, gdzie uciekać, gdy niewdzięczny lud ruszy nas obalić.

plik_000

Papa i Baby Doc

Przygotujcie się na spotkanie z całą bandą ekscentrycznych władców z całego świat, od dwupokoleniowej dyktatorskiej dynastii Duvalier z Haiti (ojciec i syn doczekali się takich pięknych przydomków jak Papa i Baby Doc), poprzez arabskich książąt i królów, a na postkomunistycznych kacykach z Europy kończąc.  Nie zabraknie więc tutaj szaleńców zakładających własne religie, masowych morderców i całkiem zwyczajnych złodziei – despotów.

Czasem to historie bardzo odległe, w przestrzeni i czasie, i dzisiaj brzmią już jak ponury żart. Jak inaczej myśleć bowiem o Papie Docu, który na Haiti łączył religię voodoo i chrześcijańską, a księżom nakazał nauki nowej wersji modlitwy „Ojcze Nasz” kończącą się ponadczasowymi wersami:

„Haiti nasze nowe daj nam dzisiaj i nie odpuszczaj win wrogom narodu, którzy codziennie plwają na naszą ojczyznę.
Zwiedź ich na pokuszenie.
Zgiętych pod ciężarem ich własnego jadu,
nie zbaw ich od złego”

Znajdziemy tam też historie, które odbywają się zaraz obok naszych granic, jak na przykład wybory prezydenckie w 2012 r. w Rosji, w wyniku których, Władimir Putin który zdobył imponujące 107% poparcia w stolicy Czeczeni, Groznym.

plik_001

Cała Banda Szaleńców

Lord Acton zauważył kiedyś, że każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie. I to jest prawdziwy temat książki Mikala Hema, która zabawna jest tylko do momentu kiedy nie uświadamiamy sobie, że te wszystkie groteskowe sytuacje i postacie o których autor pisze, wydarzyły się naprawdę. Robi się jeszcze straszniej, gdy zwróci się uwagę na to jak często ci szaleńcy byli (i wciąż są) wspierani przez zachodnie demokracje. Czego w końcu się  nie robi, aby walczyć z komunizmem lub utrzymać lukratywne kontrakty na ropę naftową.

Ta książka w żadnej mierze nie jest książką historyczną. To napisany lekkim piórem zbiór anegdotek, który świetnie sprawdzi się podczas drogi do pracy. Mam tylko nadzieję, że dla dobra nas wszystkich potraktujecie ją tylko jako satyrę, a nie jako pierwsze stopnie na drodze Waszej nowej kariery.

Książkę do recenzji i na konkurs dostarczyło wydawnictwo Smak Słowa i Agora.

plik_002


KONKURS! Do wygrana jeden egzemplarz książki „Jak Zostać Dyktatorem – Podręcznik dla Nowicjuszy”

Dobry dyktator musi posiadać odpowiedni tytuł. Ci o małych ambicjach zadowolą się Geniuszem Karpat (Nicolae Ceaușescu) albo zwykłym Duce (Benito Mussolini). Ale gdzie tu kreatywność! Jeżeli chcesz wygrać książkę, bądź bardziej jak dyktator Zairu Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu wa za Banga, czyli „Wszechpotężny wojownik, który nie zaznał porażki z powodu swej niezwykłej wytrzymałości i niezłomnej woli i który, krocząc od zwycięstwa do zwycięstwa, pozostawia za sobą zgliszcza”.

Konkurs jest prosty, wymyślcie własny tytuł dyktatorski i wpiszcie go w komentarzu pod tym postem lub pod ostatnim odcinkiem „Masy Kultury”, o tutaj. Razem z Szymonem wybierzemy najbardziej dowcipny tytuł i nagrodzimy autora książką.

UWAGA – żeby wziąć udział w konkursie, trzeba napisać swój komentarz z zalogowanego konta Discuss, co pozwoli nam łatwiej skontaktować się z wygranym.

« MASA KULTURY – DYKTATOR VADER [KONKURS!]
MASA KULTURY – STAR WARS ŁOTR 1 »

Categorized Under

podcast

Post tags

About Michał Kowal

Ojciec założyciel. Fan popkultury, były dziennikarz. Nagrywa i montuje podcast. Uwielbia grać, czytać i oglądać filmy. Zakochany po uszy w spaghetti westernach Sergio Leone, Indianie Jones i Powrocie do Przyszłości.KONTAKT masakultury@gmail.com

» has written 217 posts

  • Pablo01

    Pięciominutowy Dyktator.

  • Robert Jakub Rożen

    Pierwszy i Ostatni po kres czasów Pan świata i okolic Olsztyna