RADZIMY – JAK KORZYSTAĆ Z BANKOMATU?

Styczeń 26th, 20142 komentarze

atm

Czy wiesz kto stoi w kolejce do bankomatu zaraz przed Tobą? Może jest to Ethan Hunt, Neo albo Szpieg Z Krainy Deszczowców?

Jest styczeń. -15 stopni mrozu. Musisz skorzystać z bankomatu ustawionego na świeżym powietrzu zaraz przy osiedlowym sklepie. Zadanie pozornie proste. Problem w tym, że ktoś już tam stoi i wciska guziczki. Na pewno taka sytuacja zdarzyła się Tobie, albo Twoim bliskim. W głowie pojawia się seria pytań:

 • Czy warto czekać na mrozie?
 • Jak się zachować, żeby wyjąć swoje pieniądze jak najszybciej?
 • Czy naprawdę musieli ciągnąć How I Met Your Mother przez 9 sezonów?
 • Czemu do cholery skasowano Firefly?

Masa Kultury wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom! Od dzisiaj już nigdy więcej nie będziesz musiał się martwić takimi drobiazgami. Oto mały poradnik pokazujący kogo możesz spotkać przy bankomacie i jak się zachować.

ethan

TYP: ETHAN HUNT

 • Charakterystyka: Ethan Hunt to zawodowiec. Wie po co wyszedł z domu. Jego życie definiuje cel, który musi osiągnąć. Jeżeli tym celem jest wypłata pieniędzy z bankomatu, to zrobi to bez zbędnej zwłoki. Każdy jego ruch będzie przemyślany i pewny. Hunt nie popełnia błędów i nie pozwala sobie na zwłokę. To ideał, w końcu gra go sam Tom Cruise.
 • Uciążliwość: brak
 • Jak rozpoznać?  nie da się. Hunt to mistrz kamuflażu. Może wyglądać jak 68-letni emeryt, seksowna studentka lub zwykły pracownik biurowy. Można go tylko poznać jedynie po szybkiej obsłudze bankomatu.
 • Jak się zachować? normalnie. Możesz się cieszyć (skrycie lub otwarcie), że masz farta i nie będziesz musiał czekać na swoją kolej 20 minut.

indiana

TYP: INDIANA JONES

 • Charakterystyka: Wypłata pieniędzy z bankomatu to dla niego prawdziwa przygoda! Wszystko dlatego, że absolutnie nie ma pojęcia, co znajduje się na jego koncie. Kiedy więc uda mu się wypłacić jakieś pieniądze będzie się cieszył zupełnie jakby obrobił właśnie zapomniany, egipski grobowiec. Czasem jednak Indiana odchodzi od bankomatu z płaczem i pustymi rękami. Dzieje się tak przeważnie pod koniec każdego miesiąca.
 • Uciążliwość: Przeważnie niewielka. Problem może się pojawić gdy Indiana liczy na wyjątkowo duży łup (powiedzmy 1000 zł.) Gdy mu się nie uda za pierwszym razem, może następnie próbować mniejsze kwoty, aż w końcu dojdzie do tych swoich 20 zł.
 • Jak rozpoznać? Typowy Indiana Jones to licealista lub student bez stałej pracy lub zarabiający grosze na stażu czy innej praktyce. Na bankomat patrzy zarazem z nadzieją i strachem. Jeżeli jesteś w stanie go sobie wyobrazić w kapeluszu z rondem i biczem przy pasie to właśnie on. Indiana występuje też w typie bieda-artysta lub bieda-hipster.
 • Jak się zachować? Możemy po prostu grzecznie poczekać, ale to jest nudne. Zamiast tego lepiej robić odgłosy specjalne kiedy podchodzi do bankomatu (wskazane mruczenie tematu muzycznego z Poszukiwaczy Zaginionej Arki). Jeżeli chcemy go przepłoszyć powinniśmy udawać że jesteśmy wielką, toczącą się kamienną kulą. Tak wie, jest to ciężkie zadanie aktorskie ale jego prawidłowe wykonanie gwarantuje 100% skuteczności.

neo

TYP: NEO

 • Charakterystyka: dla Neo każde podejście do bankomatu to walka z Matrixem Nie ma szansy że odejdzie on od maszyny nim najpierw nie kliknie wszystkich guziczków w najróżniejszych kombinacjach. Ty nie widzisz w jego działaniach sensu. Neo natomiast wierzy, że jest wybrany i tym razem uda mu się złamać system.
 • Uciążliwość: bardzo wysoka – niestety stać w kolejce za Neo to koszmar. Nawet przez kilkadziesiąt minut można podziwiać jego plecy i to jak klika na klawiaturce urządzenia. Ten trwający kilka kwadransów występ nie skończy się finałem w postaci wypłaty pieniędzy. Bo Neo to wywrotowiec i nie zależy mu na gotówce.
 • Jak rozpoznać?  to dziwne ale typowy Neo w Polsce ma powyżej sześćdziesiąt lat i siatkę biedronki w dłoni. Porusza się często samochodem mark Matiz lub Cinquecento.
 • Jak się zachować? Albo odejść bez nadziei albo wrócić do domu, ubrać marynarkę, krawat i przyciemniane okulary. Neo prawdopodobnie spłoszy ten strój. Jeżeli nie zadziała za pierwszym razem możemy podejść i przedstawić się jako agent z ZUS chcący porozmawiać o rencie lub emeryturze.

don pedro

TYP: DON PEDRO, CZYLI SZPIEG Z KRAINY DESZCZOWCÓW

 • Charakterystyka: Szpieg z Krainy Deszczowców nigdy nie wypłaci pieniędzy zanim nie upewni się wcześniej czy nie jest obserwowany. Przed wypłatą rzuci więc podejrzliwe spojrzenie przez lewę ramię. Potem przez prawe. Potem znowu przez lewe. Ten pełen podejrzliwości taniec może nie mieć końca. Bo szpieg nie wpisze PiNu póki nie będzie miał 100% pewności że nie jest obserwowany. A takiej pewności nie wolno mieć nigdy!
 • Uciążliwość: Ekstremalnie wysoka
 • Jak rozpoznać?  Niemodne ubranie i obowiązkowy beret na głowie. Prawdopodobnie w przedziale wiekowym 45+
 • Jak się zachować? Przede wszystkim nie prowokować! Unikać kontaktu wzrokowego, ale naturalnie a nie sztucznie. Gdy mamy już pewność, że Don Pedro rozpoznał nas jako zagrożenie jedynym sensownym rozwiązaniem jest poszukanie innego bankomatu. Bo w przeciwieństwie do nas Don Pedro ma cały czas świata i póki nie znikniemy z jego pola widzenia on się nigdzie nie ruszy.

giphy

TYP: JOHNNY BRAVO

 • Charakterystyka: Przeważnie wie jak obsługiwać bankomat. Musi jednak jednocześnie czynić wszystko, by zwrócić na siebie uwagę . Chętnie powiadamia otoczenie o swoich myślach. Robi to głównie przeklinając. Raz w roku jest wyjątkowo uciążliwy. Musi wtedy akurat wyjąć 1000 zł na nowe alufelgi do swojego Golfa. Trzeba zrozumieć, że jest to dla niego wydarzenie niezwykle istotne, a gotówka tak wielka, że ten moment celebrować muszą wszyscy znajdujący się w okolicy.
 • Uciążliwość: od przeważnie niewielka po ekstremalnie wysoką. Jako, że Johny Bravo nie korzysta z zalet jakie daje homo sapiens umysł, bardzo ciężko jest przewidzieć jego zachowanie. To co zrobi to suma potrzeby rozgłosu i rzutu sześciościenną kostką. Efektem może być niegroźne wykrzykiwanie przekleństw, próby podrywania, aż po groźby i próby pobicia.
 • Jak rozpoznać?  klasyczny Johny Bravo pod bankomat podjeżdża samochodem marki BMW lub Golfem. Nosi dresowe spodnie, skórzaną kurtkę i czapeczkę opinającą ciasno jego pustą głowę.
 • Jak się zachować? najbezpieczniej nie drażnić i ignorować. Potem można wyśmiać. Ale to już w domowym zaciszu albo na anonimowym blogasku.

Aaa zapomniałbym. Zostały jeszcze dwa pytania, na które obiecałem dać wam odpowiedź:

 • Czy naprawdę musieli ciągnąć How I Met Your Mother przez 9 sezonów?
 • Czemu do cholery skasowano Firefly?

Bo Tak!

« SHADOW WARRIOR – ZASMAKUJ WANGA
POZNAŃSKI MÓJ TEATR – MIEJSCE BARDZO OSOBISTE »

Categorized Under

Polecam TrzyPoTrzy

Post tags

About Michał Kowal

Ojciec założyciel. Fan popkultury, były dziennikarz. Nagrywa i montuje podcast. Uwielbia grać, czytać i oglądać filmy. Zakochany po uszy w spaghetti westernach Sergio Leone, Indianie Jones i Powrocie do Przyszłości.KONTAKT masakultury@gmail.com

» has written 217 posts

 • Kuba

  Zapomnieliście jeszcze o jednym typie: Robin Hood. Uzbierane pieniądze, zwykle w nominałach 10 złotowych, chce oddać bankomatowi myśląc, że to wpłatomat. Może potrwać zanim zorientuje się, że jest inaczej…

  • Kurde nigdy nie spotkałem ale brzmi dosyć wnerwiająco. Rozumiem, że odpowiednim zachowaniem jest przebranie się za szeryfa i odebranie mu całej kasy :)