PRZYGLĄDAJCIE SIĘ UWAŻNIE JAJOM, CZYLI CZAS NA ŚWIĘTA

Marzec 30th, 20133 komentarze
Mikołaj będzie następny?

Mikołaj będzie następny?

No to po jajeczku!

Święta już za pasem. Co prawda, gdy wyglądam za okno to nie do końca jestem przekonany czego mam się spodziewać – zająca, czy mikołaja. Kalendarz jednak nie pozostawia wątpliwości. Kończy się marzec, jest już wiosna. Czyli jednak zając i jajka. A jak jajka to trzeba być ostrożnym.

Bez wątpliwości Wielkanoc to najważniejsze święto w religii katolickiej. Jednak w popkulturze znajduje się daleko za Bożym Narodzeniem. Zając nie jest nawet w połowie tak popularny jak czerwony grubas. Oczywiście i on,  od czasu do czasu pojawia się w jakiejś bajce dla dzieci (był „Hop” i chociażby nowszy „Strażnicy Marzeń”). Ja jednak kojarzę zająca z zupełnie innej bajki…

Mam nadzieję, że takich jajek w niedziele nie znajdziecie

Mam nadzieję, że takich jajek w niedziele nie znajdziecie

Swego czasu Crittersy, czyli seria filmów o morderczych jeżach z kosmosu, były bardzo popularne w Polsce. A właściwie to w Polsacie. W latach 90. leciała z większą częstotliwością niż kolejne teleturnieje z Zygmuntem Hajzerem. Tyle, że  w nocy. Jednak to żadna przeszkoda dla sprytnego dzieciaka z nagrywarką wideo. W ten sposób za młodu stałem się posiadaczem całej Critterowej serii na kasetach VHS. I nie wiem co mi tam we łbie siedziało i gdzie byli rodzicie, ale te filmy znam prawie na pamięć.

Dlatego za każdym razem gdy idą święta przypominam sobie drugą część Crittersów.  To w niej niesympatyczne, kosmiczne jeże urządziły sobie zabawę wigilijną w szukanie jajek. Pech, że trafiło akurat na jajka faceta przebranego za króliczka wielkanocnego. I zajączek długo sobie nie pokicał.

Od tego czasu zawsze nieufnie patrzę na pisanki, a Belgijska tradycja polegająca na szukaniu jajek schowanych w ogródko wydaje mi się równie niebezpieczna co praca chilijskiego górnika. Pamiętajcie – Crittersy mogą gdzieś tam się chować i czekać na sposobność do ataku! Dlatego patrzcie uważnie na pisanki. Nie ufajcie jajkom, które wydają się zbyt duże, są skórzaste i mają nieregularną powierzchnię. A gdy tylko zobaczycie jak z jaja wylewa się zielona maź – uciekajcie tak szybko jak wam na to nogi pozwolą i nie odwracajcie się za siebie!

Trzymajcie się z dala os morderczych jeży z kosmosu i wróćcie bezpiecznie na Masę Kultury w poniedziałek. Już rano będzie tu na was czekał kolejny odcinek podcastu.

Wesołych Świąt!

 

A czy wy też macie jakieś nietypowe popkulturowo – wielkanocne skojarzenia?

« PKP, SERYJNI MORDERCY, NERDY I NALEŚNIKI. MÓJ PYRKON 2013
MASA KULTURY 38 – MASA POLO »

Categorized Under

film Polecam TrzyPoTrzy

Post tags

About Michał Kowal

Ojciec założyciel. Fan popkultury, były dziennikarz. Nagrywa i montuje podcast. Uwielbia grać, czytać i oglądać filmy. Zakochany po uszy w spaghetti westernach Sergio Leone, Indianie Jones i Powrocie do Przyszłości.KONTAKT masakultury@gmail.com

» has written 217 posts

  • Draak

    Wesolych! Odpoczywajcie i nabierajcie sil na kolejne swietne nagrania!

  • Mando

    Ta… wiosna. Chyba w kalendarzu Apaczów :-)
    Najlepszego panowie!

    • W kalendarzu Apaczów to świat już się skończył jakiś czas temu :P