MASA KULTURY PODCAST 7 – TEN O ALTERNATYWNEJ HISTORII

Kwiecień 22nd, 20124 komentarze

Jakby Hitler zginął przed wojną to Szymon nie wyzwałby swojego wykładowcy?

W siódmym odcinku podcastu zastanawiamy się co by było gdyby. A że różnorakich „gdyby” jest całkiem sporo to poprosiliśmy o pomoc autora książek „Testament Damoklesa” i „Śmiertelny Bóg” – Marcina Wełnickiego (bialyatrament.blogspot.com). Marcin w swojej twórczości często obraca się właśnie wokół tematu historii alternatywnej, a szczególnie wizji w których to III Rzesza wygrywa drugą wojnę światową. Oczywiście zarówno ja, jak też i Szymon Adamus z ObywatelHD staraliśmy się za naszym gościem nadążyć a ewentualne braki w podstawowej wiedzy historycznej nadrabiać poczuciem humoru i ignorancją.

Z podcastu dowiecie się między innymi co by było gdyby Imperium Rzymskie nie upadło, a Solidarność przegrała walkę o wolną Polskę. Trochę czasu poświęcimy książkom Vaterland (Robert Harris), Człowiek z Wysokiego Zamku (Philip K. Dick) i grze Red Alert. Będzie też o opowiadaniach i powieściach, które pokazują alternatywne wizje III RP.

Podcast w wersji na urządzenia mobilne pobierzecie, tutaj. Oczywiście jak zwykle możecie odsłuchać go w eleganckim playerze poniżej:

 

.

To co słyszycie na początku podcastu to fragment intra z oryginalnej gry Red Alert (z niej też pochodzi ilustracja wpisu). Natomiast zaraz później rozbrzmiewa Marsz Sowiecki z Red Alert 3.

A z ogłoszeń duszpasterskich – tak jakoś wyszło, że przeszliśmy na tygodniowy cykl dorzucania nowych odcinków. Zasadniczo więc nowej Masy Kultury możecie spodziewać się zawsze w niedziele lub poniedziałek (no chyba, że zrobimy sobie urlop :)

Archiwum podcastów znajdziecie tutaj. Zachęcam też do subskrybowania nas na iTunes.

PS

W tle słyszycie muzykę DannoSongs – Free Royalty Free Creative Commons Music.

 

« MASA KULTURA PODCAST 6 – WIOSENNA WYLICZANKA
BATTLESHIP – PYTAŃ KILKA, POMÓŻCIE! »

Categorized Under

podcast Polecam

Post tags

About Michał Kowal

Ojciec założyciel. Fan popkultury, były dziennikarz. Nagrywa i montuje podcast. Uwielbia grać, czytać i oglądać filmy. Zakochany po uszy w spaghetti westernach Sergio Leone, Indianie Jones i Powrocie do Przyszłości.KONTAKT masakultury@gmail.com

» has written 217 posts

 • Jak dotąd chyba najlepszy odcinek, bo i temat świetny. Osobiście uważam, że twórca zainteresowany polską historią alternatywną/spekulatywną miałby ciężki orzech do zgryzienia. W Polsce mamy wyjątkowy mało dystansu do własnej historii, co wynika też pewnie z faktu, że historię (szczególnie XIX i XX wieku) mamy trudną. Tu chyba dobrym przykładem jest Powstanie Warszawskie. Nadal jest przecież tak, że jak ktoś ośmieli się zasugerować, że to była daremna ofiara to zostanie zakrzyczany i zbluzgany, a co dopiero pokusić się o alternatywną wersję zdarzeń…
  Pozdrowienia!

  • indyki

   Zgodzę się z Tobą co do tego, że w Polsce jest ciężko. Bo u nas historia to świętość i jest kupa tematów o których po prostu nie wypada mówić inaczej niż stojąc na baczność i z patosem. A szkoda. Przydałoby się nam wszystkim trochę więcej dystansu do siebie samych i wszelakich świętości.

 • Altairus

  Bardzo mnie cieszy że staracie się trzymać tygodniowy cykl wydawniczy bo nic tak nie męczy jak wyczekiwanie na kolejny odcinek.
  Wybraliście bardzo ciekawy temat do dyskusji. Słyszałem (choć niestety osobiście jeszcze nie czytałem) że całkiem dobrą książką z tego nurtu jest Ostatni Dzień Stworzenia Wolfganga Jeschke i oparta na niej gra Original War.

  • indyki

   Książki nie znam, grę natomiast dobrze pamiętam. Tylko znowu tym razem mieliśmy się ograniczyć do bardziej „realistycznych” wizji, a Original War to już naprawdę mocno fantastyczny.

   A poza tym fajnie słyszeć, że ktokolwiek na nas wyczekuje. Strasznie to miłe – dzięki :) Co do tego tygodnia – to jakoś tak samo wyszło, naturalnie. Poza tym ja chce setny odcinek „wspominkowy” nagrać :D

   A przy okazji chciałbym wszystkich serdecznie poprosić o komentarze i oceny na naszym kanale na iTunes bo tam dopiero widać je po przekroczeniu jakiejś masy krytycznej. Bardzo proszę – jak lubicie nas słuchać to poświęćcie chwilkę i kliknijcie na iTunes w ocenę i zostawcie komentarz.