Zapraszamy do Czarnobyla i Prypeci
W 45 odcinku Masy Kultury gościmy podróżnika, Arkadiusza Podniesińskiego (podniesinski.pl). Arek długi weekend zamiast na grillowaniu woli spędzić na poszukiwaniu radioaktywnych odłamków w opuszczony piwnicach Prypeci. Jest autorem filmu o Strefie “Alone in The Zone”, który wkrótce doczeka się drugiej części. I właśnie o Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej AES (potocznie nazywanej Zoną lub Strefą) będziemy rozmawiać w 45 odcinku Masy Kultury. Z tym miejscem wiąże się wiele mitów i legend. Stało się ono inspiracją dla wielu twórców popkultury, a my sami znamy doskonale tę nazwę z książek, filmów i gier. Tyle że prawdziwa Zona nie istnieje tylko w „Stalkerze”, „Call of Duty” i „To dobry dzień na Szklana Pułapka”, a na Ukrainie.
Arek Strefę zwiedził wzdłuż i wszerz. Wszedł na każdy wysoki punkt (również taki, na który wchodzić nie powinien) oraz przebadał każdą dostępną piwnicę. Poszukiwał tam śladów promieniowania i udało mu się natrafić nawet na wysoce radioaktywną cząstkę paliwa ze słynnego, czwartego reaktora.
Czy Zona jest jeszcze dzisiaj niebezpieczna? Co naprawdę znajduje się w Prypeci i Czarnobylu? Kto żyje w Strefie? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w 45 odcinku Masy Kultury
Masa Kultury 45 – Alone in The Zone, pobierz
KONKURS – Do wygrania jest jedna kopia filmu z autografem Arka. Co trzeba zrobić, żeby wygrać? Przesłuchajcie podcast, a się dowiecie. Tutaj tylko doprecyzuję zasady. Na odpowiedzi czekamy do poniedziałku 24 czerwca. Odpowiedzi należy udzielać w komentarzu pod tym tekstem. UWAGA – nagrody nie przyznamy osobie, która komentuje jako „gość” (bez konta w Disqus i podania e-mail) z racji tego, że nie będziemy mogli potem zweryfikować czy nagroda aby na pewno zostanie wysłana w dobre miejsce.
A sam film możecie także kupić, o tutaj
A dlaczego warto film obejrzeć? Niech przemówi trailer:
Więcej o Zonie w popkulturze znajdziecie tutaj:
Archiwum podcastów znajdziecie tutaj. Zapraszam też, do subskrybowania nas na iTunes.
PS
Podcast otwiera fragment audio z polskiej wersji filmu dokumentalnego „Katastrofa w Czarnobylu” produkcji stacji Discovery. Dla każdego chcącego zgłębić ten temat to świetny punkt wyjścia.