ILUZJA – MAGIA KUBEŁKA KUKURYDZY

Lipiec 8th, 20135 komentarzy
Najlepsza ekipa w mieście!

Najlepsza ekipa w mieście!

Jeśli popcorn znikający z kinowego kubełka sprawia, że czujesz się jak magik, to idź do kina na „Iluzję”. Film jest dokładnie taki, jak ta przekąska.

 • Tytuł oryginalny: „Now You See Me” (tytuł polski: „Znikający popcorn”)
 • Gatunek: magiczny
 • Reżyserował: straszny cienias
 • Za występy pensję pobrali: Hulk, Mark Zuckerberg, żona Borata, brat Jamesa Franco, Wzwód Harrelson, Morgan „mam zajebisty głos” Freeman, Michael „Boże chroń królową” Caine
 • W skrócie: iluzjoniści bawią się w magików, a Hulk nie wie co się dzieje

BEZSPOJLEROWE STRESZCZENIE SCENARIUSZA

Czworo uzdolnionych iluzjonistów dostaje zaproszenie do największej magicznej hecy, od czasu pierwszego wzwodu Harrego Pottera. Dementorów się nie spodziewajcie, ale będzie dużo magicznych sztuczek, z których nie każda ma sens. Na drodze ku napisom końcowym spotkacie również żarłoczne piranie, laleczki voo doo, suchy lód i tajne stowarzyszenia. Żaden z tych elementów nie będzie miał najmniejszego znaczenia, ale jakoś zapadły mi w pamięć.

Jeśli w czasie filmu będziecie się zastanawiać czemu Dave Franco grający Jacka Wildera wygląda tak znajomo, to dlatego, że jest mniej znanym bratem Jamesa Franco ;)

Wskaż dwóch braci

Wskaż dwóch braci

WARTOŚĆ EDUKACYJNA FILMU, CZYLI CZEGO NAUCZYŁEM SIĘ NA “ZNIKAJĄCYM POPCORNIE”

 • nawet złemu reżyserowi trafia się czasem dobry film
 • mając budżet 75 mln dolarów można zrobić realistyczne efekty pirotechniczne i pokazy kaskaderskie, ale CGI to już najwyraźniej nie bardzo
 • teleportacja jest możliwa
 • Morgan Freeman powinien podkładać głos do wszystkich postaci we wszystkich filmach
 • Jesse Eisenberg mnie wkurza
 • Isla Fisher jest słodka
 • najlepszą metodą na opróżnienie puszki Coli, jest wylanie jej na stół – Ukrainka posprząta
 • śmierć ma urlop
 • Mark Ruffalo jest spoko
Nie zamienił się :(

Nie zamienił się :(

W FILMIE PODOBAŁO MI SIĘ

Mark Ruffalo, który już chyba zawsze będzie grał lekko gapowate postaci. Mocno wyluzowany na starość Woody Harrelson. I jak zwykle głos Morgana Freemana.

W FILMIE NIE PODOBAŁO MI SIĘ

Brak Hermiony :(

Emma Watson w wersji do schrupania

Emma Watson w wersji do schrupania

NAJLEPSZA SCENA

Każda w wykonaniu pustej blondynki siedzącej obok mnie w kinie. Rechotała jak żaba z każdego idiotycznego dowcipu, a nawet widoczne na kilometr zwroty akcji wprowadzały ją w osłupienie.

WERDYKT

Ostatnio narzekałem na wegetujące kino, które w kosztujących setki milionów dolarów blockbusterach nie jest w stanie zaserwować mi niczego, co by mi utkwiło w pamięci. „Now you see me”, czyli polska „Iluzja” nie kosztowała setek milionów, a „jedynie” 75. Udowadnia jednak, że kino popcornowe może być lekkie, łatwe i przyjemne bez konieczności wysadzania całego świata.

Pod żadnym pozorem „Iluzja” nie ląduje w pierwszej dziesiątce moich ulubionych filmów. Ba! Nawet nie w pierwszej setce. Zapewne za dwa miesiące nie będę o niej nawet pamiętał. Ale to niespotykany obecnie wyjątek pokazujący, że film może podobać się tak samo w czasie seansu, jak i po nim. W rozmowie o „Man Of Steel” mówiliśmy, że to film, który jest tym gorszy, im więcej czasu mija od seansu. „Now you see me” jest zawsze takie samo. Ani wybitne, ani tragiczne. Jest to idealny film do popcornu, który porównałbym do przygodowych produkcji pokroju „Mumii” czy „Skarbu narodów”. Mniej tu przygody, ale klimat i radość z oglądania taka sama.

Aktorzy grają tutaj lekko, dialogi bywają zabawne, a całość mimo iż nie jest wybitnie ambitna, to lekkostrawna. Jest to o tyle zaskakujący, że „Iluzję” reżyserował Louis Leterrier. Jest to koleżka mający na koncie takie przestępstwa jak „Transporter 2” czy „Niesamowity Hulk”. Jakimś niewytłumaczalnym sposobem udało mu się tym razem zrobić film, który nie zachęca do podcięcia sobie żył tępą żyletką. Proste zwroty akcji bawią. Dowcipne postaci cieszą swoją naiwnością. A całą historię chłoniemy w tempie znikającej prażonej kukurydzy. Gdy wreszcie dotrzemy do dna kubełka, a słony posmak w ustach wypłuczemy klejącą wilgocią czarnego trunku, to orientujemy się, że nawet jeśli nie był to posiłek zbyt wykwintny, to całkiem sycący.

4na6

« CALL OF JUAREZ: GUNSLINGER – REWOLWEROWIEC PRZY KIELISZKU BURBONA
THE HOST – ZMIERZCH Z KOSMITAMI »

Categorized Under

film Polecam

Post tags

About Szymon Adamus

» has written 117 posts

 • SK

  Czemu Emma Watson w recce Iluzji jest wycięta z filmy Bring Ring Sofii Coppoil ?

  • Pewnie Szymon zna tylko odpowiedź na to pytanie. Ja podejrzewam, że dlatego iż nie ma jej w Iluzji i ciężko byłoby w takim układzie wziąć jej fotkę z Iluzji. A Szymon się w niej kocha i musi dawać fotki Emmy wszędzie gdzie się da. Czy jakoś tak.

  • Otóż to.

 • Urodzona w 1990 roku. Good news, everyone! Hermiona jest już totalnie legalna. I to od dobrych kilku lat. Uff.

 • Konan064

  Tytuł oryginalny: “Now You See Me” (tytuł polski: “Znikający popcorn”)

  Padlem.

  xDD