EXTREMIS – OBOWIĄZKOWA LEKTURA PRZED SEANSEM IRON MANA 3

Maj 2nd, 20133 komentarze

Iron Man extremis - komiks vs film

9. maja do polskich kin przyleci po raz trzeci Iron Man. Przed seansem warto nadrobić komiks „Extremis”

Na Facebooku Masy Kultury wspominaliśmy już, że „Iron Man 3” jest murowanym hitem finansowym. Film przebił już otwarcie Avengersów (185,1 mln) zarabiając astronomiczne 195,3 mln dolarów. I to przed premierą w USA, gdzie zapewne skosi w pierwszych dniach jeszcze więcej kapusty. Póki co film zbiera dobre recenzje, w których przeważa zdanie, że to porządne kino popcornowe. Podobno najlepsze z wszystkich jakie do tej pory serwował Marvel.

Sami przekonamy się o tym dopiero po długim weekendzie. Tym czasem namawiam do nadrobienia zaległości lub przypomnienia sobie komiksu „Extremis”.

Extremis komiksy

Nie chodzi nawet o znakomite rysunku czy rewelacyjne wydanie w twardej oprawie, które w Polsce można kupić za około 50 zł. Istotna jest tutaj historia, z której scenarzyści i reżyserzy filmowych przygód Tonego Starka czerpali garściami.

W komiksowym „Extremis” Tony boryka się z problemami transportowania swojego pancerza oraz szybkości jego reakcji. Zmechanizowana zbroja Iron Mana jest za wolna do walki z nowym przeciwnikiem – terrorystom naszpikowanym nanowirusem zamieniającym go w super żołnierza. Tony dostaje wciry i musi znaleźć nowy sposób walki.

Extremis i Iron Man 1

Mówiąc szczerze historia w komiksie nie jest jakaś wielce pasjonująca. Jej trzon jest prosty i chodzi tu tylko o dojście do momentu, w którym Tony Stark dostanie ciekawy upgrade. Najbardziej interesujące jest tutaj tło głównej opowieści, które stało się inspiracją dla wielu motywów znanych z kina.

W pierwszym „Iron Manie” z „Extremis” zaczerpnięto chociażby całą początkową scenę budowania pancerza w jaskini afgańskich terrorystów. Adi Granov, jeden z twórców komiksu, pomagał nawet projektować pancerze do filmu.

Iron Man - stara zbroja

W drugim filmie pełnometrażowym ostatni pancerz Starka jest wzorowany po części na konstrukcji znanej z komiksu. W „Avengersach” widzimy przedsmak przyszłych technologii, w postaci bransoletki przywołującej zbroję.

I wreszcie „Iron Man 3”. Filmu jeszcze nie widziałem, ale nawiązania są oczywiste. Z komiksu „Extremis” pochodzą Aldrich Killian i Maya Hansen, grani przez Guy’a Pearce’a i Rebeccę Hall. Implant którym Tony Stark będzie kontrolował widoczny na zwiastunach, nowy system zakładania pancerza (a także zapewne inne zbroje), to również pomysł wycięty wprost z kart komiksu. Jakie jeszcze nawiązania zobaczymy w filmie nie wiem, bo unikam wszelkich informacji ze spoilerami i bazują tylko na zwiastunach.

Tak czy inaczej jeśli jesteście fanami filmowych „Iron Manów”, to sięgnijcie też po opisywany komiks. Pięknie narysowany, znakomicie wydany i z masą pomysłów, których wynajdywanie w wersjach filmowych sprawia wiele radości.

Polecam.

Extremis - okładka

« PIJEMY Z: OPTIMUSEM PRIMEM
MASA KUTLURY 42 – MAJOWY GRATIS REAKTYWACJA »

Categorized Under

film komiksy Polecam

Post tags

About Szymon Adamus

» has written 118 posts

  • Mando

    Komiks lezy na mojej półce od premiery. Próbowałem ze 2 razy go przeczytać, ale koszmarne rysunki skutecznie zniechęcają mnie juz po kilku pierwszych stronach. Moze faktycznie film zmotywuje mnie na tyle by w tym tygodniu w wolnej chwili go przeczytać, ale jak dla mnie, warstwa wizualna, zarówno same rysunki jak i sposób rozmieszczenia kadrów, jest wszystkim tym czego nie powinno być w dobrym komiksie. Na szczęście juz nie pierwszy raz słyszę, ze sama historia jest świetna… choć w tym przypadku jest tez pochwała rysunków…

    • Nie zgodzę się. Układ kadrów, być może, ale rysunki są znakomite. Historia – bez szału.

  • Otis

    Z tej samej serii ukazał się właśnie „Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz, część I”. Ten komiks jest podstawą scenariusza kolejnego filmu o captajnie americe.