A CO GDYBY ISTNIAŁA ODPOWIEDŹ NA KAŻDE PYTANIE?

Październik 1st, 20154 komentarze

whatif3

Recenzja książki „What If? A co gdyby”


Już w poniedziałek będziemy mieli dla Was 3 egzemplarze książki „what if? A co gdyby?” do wygrania w konkursie. Więcej szczegółów w 92 odcinku podcastu Masa Kultury, którego będziecie mogli wysłuchać już 5 października!


 

XKCD, a właściwie Randall Munroe to były naukowiec NASA, aktualnie natomiast autor bardzo popularnego komiksu internetowego xkcd.com oraz bloga What If , na którym odpowiada w naukowy sposób na nawet najbardziej absurdalne pytania.

Jak bardzo absurdalne? Weźmy kilka pierwszych z brzegu:

 • Czytałem o naukowcach próbujących otrzymać spermę z komórek macierzystych szpiku kostnego. Gdyby kobieta posiadała plemniki powstałe z jej własnych komórek macierzystych i sama się zapłodniła, jakie byłoby jej pokrewieństwo z własną córką?
 • Ile miejsca zajmuje internet?
 • Co by się stało, gdybyśmy przymocowali C4 do bumerangu? Czy byłaby to skuteczna broń, czy raczej – jak to wygląda na pierwszy rzut oka – kompletna głupota?
 • Jak dużą moc może wygenerować Yoda?

MOC YODY

Żeby zrozumieć naturę tej publikacji zatrzymajmy się przy ostatnim z powyższych pytań i poprośmy o odpowiedź XKCD:

„Jest ona (moc Yody) wystarczająca, aby zasilić kwartał ulic z domkami jednorodzinnymi. Odpowiada to w przybliżeniu 25 koniom mechanicznym, czyli mocy silnika w Smarcie z napędem elektrycznym. Przy obecnych cenach energii elektrycznej wartości Yody wynosiłaby dwa dolary za godzinę.” 

Jak autor doszedł do tych wniosków? Oszacował to na podstawie największego pokazu mocy Yody, czyli wyciągnięcia X-winga Luke’a z bagien Dagobah (bo autor zaznacza, że nie ma zamiaru brać pod uwagę prequeli. I bardzo dobrze). Znając masę X-winga (oszacowana na podstawie wagi myśliwca F-22), prędkość jego unoszenia i przyśpieszenie grawitacyjne przy powierzchni Dagobah (znalezione w odmętach internetowych pieczar fanów Gwiezdnych Wojen) autor mógł już obliczyć moc szczytową prostym równaniem. I gotowe. Co ciekawe moc Imperatora jest bardzo zbliżona (wnioskując po piorunach, którymi razi wrogów), a moc Luke’a to zaledwie ułamek mocy zielonego mistrza.

SKARBIEC PEŁEN CIEKAWOSTEK

I taka to właśnie jest lektura. Zapytajcie XKCD, a ten postara się znaleźć odpowiedź. Możecie być pewni, że odpowiedzi będą napisane językiem przystępnym, lekkim, z humorem, dodatkowo zilustrowane śmiesznymi obrazkami, a jednak nie zabraknie w nich dużej porcji równań i nauk ścisłych.

Książka „What if? A co gdyby” to tak naprawdę ponad 300 stronicowy zbiór przedruków i obrazków z bloga XKCD wzbogacony o kilka nowych szalonych odpowiedzi na dziwaczne pytania. Co ważne prawdopodobnie po raz pierwszy po polsku.

Ważne jednak żeby wcześniej zrozumieć czym jest ta książka. To nie encyklopedia. To nie książka naukowa. To pozycja pełna śmiesznych felietonów napisanych na absurdalne pytania. I jako taka sprawdza się idealnie jako lektura, na krótką przerwę. Ot kiedy mamy z 10-15 minut wolnego czasu na pewno znajdziemy coś interesującego.

To też lektura solidnie i ładnie wydana. Udało się bez potknięć, co jest o tyle istotne, że tekst często przeplatany jest korespondującymi z nim obrazkami. Tutaj wszystko pozostaje czytelne i dokładnie na swoim miejscu. Może i szczegół, ale bardzo ważny w odbiorze.

whatif4

Nigdy nie wiemy co czeka nas na kolejnej stronie. I z jednej strony to duży plus. Bo jesteśmy stale zaskakiwani np. przejściem  od tego jak rozwiązać problem zwykłego przeziębienia do standardowego zagadnienia szklanki w połowie pustej (tylko rozumianego bardzo dosłownie pusta = próżnia). Jednakże ten wyrywkowy charakter książki prosiłby się o jakąś segregację i spis treści, który pozwoliłby lepiej nawigować po jej zawartości.

To jednak drobiazg. Bo książka XKCD to perełka pełna dobrego humoru, przypisów i równań matematycznych. To także niemalże idealny prezent, bo po prostu nie da się jej nie lubić i każdy znajdzie tutaj coś w sam raz coś dla siebie. Może nie jest to lektura, którą będziecie musieli przeczytać od deski do deski w jeden wieczór jednak ma ona w sobie taką magiczną moc i raz za razem zaprasza nas do otwarcia i poznania kolejnej odpowiedzi na dziwaczne pytanie. A poza tym uczy też myśleć nieszablonowo i pokazuje, że nie ma takiego zagadnienia, które nie miałoby odpowiedzi.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

 • dla tych wiecznie ciekawskich świata,
 • dla ludzi w biegu, którzy jednak chcieliby dowiedzieć się czegoś ciekawego (prawdopodobnie nieużytecznego), w krótkich 10-15 minutowych porcjach,
 • dla tych z poczuciem humoru,
 • dla tych którzy zawsze chcieli wiedzieć co by się stało gdybyśmy wyskoczyli z samolotu wyposażeni w dwa zbiorniki z helem i nienadmuchany balon, a następnie opadając, stopniowo uwalnialibyśmy hel i napełniali nim balon? Jak długo musielibyśmy spadać żeby balon zmniejszył naszą prędkość na tyle, abyśmy mogli bezpiecznie wylądować,
 • dla dojeżdżających do pracy lub szkoły komunikacją miejską mających dziennie po kilkanaście minut na czytanie,
 • dla ludzi bez internetu i znajomości języka angielskiego,
 • dla tych, którzy uwielbiają zaginać znajomych ciekawostkami w rodzaju faktu, że oficjalna agencja rządowa  –  Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna wydała opinię na temat strzelania pociskami jądrowymi w huragany,
 • dla tych, których marzą o tym żeby zagiąć swoje dziecko odpowiedzią na dziwaczne pytanie.

Książkę do recenzji dostarczyło nam wydawnictwo Czarna Owca. Polska premiera – 7 października 2015 r.

« MASA KULTURY 91 – BECAUSE BOOBS
MASA KULTURY 92 – WIELKI POWRÓT »

Categorized Under

książki Polecam

Post tags

About Michał Kowal

Ojciec założyciel. Fan popkultury, były dziennikarz. Nagrywa i montuje podcast. Uwielbia grać, czytać i oglądać filmy. Zakochany po uszy w spaghetti westernach Sergio Leone, Indianie Jones i Powrocie do Przyszłości.KONTAKT masakultury@gmail.com

» has written 217 posts

 • fareng

  dzieki za polecenie… super pozycja

 • Damian Ruchaczewski

  Mistrz Yogi żadnej pracy się raczej nie ima, zdrzemnie się w lesie, czasem coś przekąsi i jest OK

 • Tomasz Galiński

  Lubię rzeczy nieszablonowe, zatem idealna pozycja dla mnie!

 • Tomil85

  Ta książka może zniszczyć niejedno dzieciństwo. Dwa dolce za godzinę dla Mistrza Yody? To już wiecznie głodnym studentom więcej się płaci. Z drugiej strony to się cieszę. Zarabiam więcej od Yody :D Oznacza to, że moja praca jest bardziej wartościowa od jego wysiłków. I kto tu jest prawdziwym Mistrzem i władcą galaktyki!?!